کارگاه هنری آوای هور و ماهور(هورا گالری)
آموزش سفال نقش برجسته موزائیک کاری جواهر سازی پتینه چاپ پارچه چرم دوزی ویترای  
نویسندگان
نظر سنجی
کدامیک از مطالب زیر مورد توجهتان قرار گرفته است ؟
 

لوازم مورد نیاز :
 

- پارافین جامد نباتی رنگ
-موم زنبور عسل
- سقز
- چراغ الكلی
- سه پایه
-الكل
- ظروف مسی یا روحی

1- روش تهیه واكس مقاوم سازی یا موم :
 

نكته:منظور از مقاوم سازی این است :برای اینكه در حین رنگ گذاری رنگ به همه قسمت های پارچه نفوذ نكند نیاز است كه قسمت های مورد نیاز برای رنگ آمیزی را باز و بقیه قسمت ها را به وسیله یك واكس بپوشانیم تا درنگ به آن قسمت ها نفوذ نكند .
طرز تهیه واكس:
پارافین نباید سفید یا پولكی باشد .میزان پارافین موم -سقزبه نسبت 1به 3 است .یعنی به ابن صورت كه هرمقدار پارافین برای كار در نظر گرفتید یك سوم آن موم زنبور عسل و به اندازه 3 /1 موم زنبور عسل ، سقز نیاز داریم .چربی پارافین حالت كشدار بودن سقز و چسبندگی موم تركیب خوبی برای جلوگیری از نفوذ رنگ است .این واكس مخصوص ایرانیان است و سالهاست از آن استفاده می شود.ابتدا ظرف را روی سه پایه گذاشته سپس پارافین را درون آن بیاندازید (عكس های آن در شماره 11 چاپ شده است )پس از ذوب شدن پارافین موم را درون ظرف بیاندازید. در مرحله آخر پس از ذوب كامل موم سقز را اضافه كنید . سقز چون درون خود آب دارد باید حتماً صبركنید تا آب آن كامل تبخیر شود . روی سطح ظرف كف حاصل می شود پس از اضافه كردن سقز باید صبر كنید تا این كف كاملاً تمام شود . پس از پایان این مرحله دود ملایمی از این مایع بلند می شود كه واكس در این مرحله آماده برای كار كردن است كه درشماره 11توضیح روش موم گیری آموزش داده شده است .
نكته : هر وقت دود واكس زیاد شد باید آنرا چند لحظه ازچراغ الكلی دور كنید و بعد كه دود ملایم تر شد دوباره چراغ را زیر ظرف بگذارید چون در غیر این صورت موم می سوزد .

2-رنگ آمیزی كار :
 

بعد از موم گیری كامل و كنترل كردن كار وارد مرحله رنگ گذاری می شوید .رنگ های آكریلیك ابریشم بهترین نوع هستند زیرا شفافیت خاصی به كار می دهند .برای گلبرگ ها از رنگ های بنفش تیره، آبی ،سفید ، زرد ،قرمز واكر و برای برگها مشكی ،آبی ،سفید و زرد استفاده كنید .در هر مرحله نیاز به ساختن رنگ مورد نظر تا 3 مرحله دارید كه از تیره ترین رنگ شروع تا به كمرنگ ترین رنگ برسید .حتی الامكان در محل هایی كه نیاز به رنگ سفید است از سفیدی خود پارچه استفاده كنید یعنی رنگ كمتری بگذارید . نكته دیگری كه قابل ذكر است این است كه رنگ روی پارچه پس از خشك شدن كمرنگ تر از رنگ اولیه باقی می ماند ، پس رنگ را نباید زیاد رقیق كرد . پس از آماده كردن رنگ های مورد نظر با یك قلم موی تمیز قسمت های مورد نظر را با آب خیس كنید . این كار برای این است كه اگر رنگ را روی پارچه خشك بگذارید باعث لكه شدن می شود كه این در كار نقاشی باتیك ایراد كار محسوب می شود . رنگ گزاری به دو صورت انجام می شود .
1-رنگ های آماده شده را با قلم مو روی قسمت مورد نظر كه خیس است بچكانید و بگذارید تا خشك شود و دیگر دست نزنید .رنگ ها با هم تركیب شده و پس از خشك شدن خود به خود سایه روشنی خاص در پارچه ایجاد می شود .
2-رنگ را مانند نقاشی های معمولی با قلم مو روی پارچه بكشید و به ترتیب از تیره به روشن بروید . وقتی كار نیمه خشك شد می توانید روی آن ساخت و سازهای لازم را انجام دهید .
نكته:
هر گاه احساس كردید پارچه در حال خشك شدن است و كمرنگ می شود قبل از خشك شدن می توانید رنگ گذاری را تمدید كنید ولی این عمل نباید زیاد تكرار شود زیرا رنگ وقتی رنگ زیاد شود دیگر بافت پارچه از بین رفته ودر انتها پارچه خشك می شود وپارچه جلای خود را از دست می دهد .تمام گل ها و برگ ها را به این ترتیب رنگ آمیزی كنید . كار را با حوصله و مرحله به مرحله انجام دهید.
3-برای زمینه كار ابتدا كل زمینه را با یك قلم موی پهن كاملاً با آب خیس كنید . در رنگ آمیزی سطوح بزرگ باید سرعت عمل بیشتری داشته باشید چون هر قسمت كار كه خشك شود لك شده و زیبایی كار را می گیرد . رنگ های مورد نظر را بیشتر رقیق می كنید . اگر خواستید كار یكنواخت باشد با قلم موی پهن نرم شروع به رنگ آمیزی كنید .در حین كار باید با قلم مو مرتب روی كار بكشید تا سطح صاف به نظر آید .در غیراین صورت می توانید به صورت تكراری رنگ بگذارید یا رنگ را در قسمت هایی از كار بچكانید و بگذارید بقیه قسمت ها رنگ خود پارچه را داشته باشند .
3.موم زدایی: پس از اتمام رنگ آمیزی و خشك شدن كار مرحله موم زدایی است .كار را به آرامی از روی چارچوب بیرون آورده زیر و روی پارچه را كاغذ خشك كن یا روزنامه بگذارید . روزنامه ای كه به كار می برید باید مطمئن باشید كه رنگ نمی دهد یا صفحه روغنی ندارد كه چربی موم را پخش كند .اتو را روی درجه ملایم بگذارید و پس از داغ شدن به آرامی روی كاغذ بگذارید
نكته:
توجه كنید كه اتو را فقط گذاشته و برمی دارید و هیچ وقت روی كار نكشید چون موم پس از آب شدن با كشیدن اتو به همه جای پارچه پخش می شود . این كار را در چند مرحله وبا حوصله انجام دهید
و مرتب روزنامه را عوض كنید تا كاملاً همه موم ها عوض شوند واز پارچه پاك شوند .وقتی دیگر كار كاملاً موم زدایی شد روزنامه ها را برداشته وبه آرامی كار را یكبار اتو می زنیم . حرارت اتو باعث ثابت شدن رنگ روی پارچه می شود كه دیگر در اثر شست و شو پاك نشود .

4- قلم گیریی :
 

اگر قسمت هایی از كار نیاز به ظریف كاری داشت با قلم موی كوچك آنها را انجام می دهید و سپس اتو می زنید .

5- بنزین گذاری :
 

آخرین مرحله بنزین گذاری است . این عمل به این علت انجام می شود كه بنزین تمام چربی های مانده روی پارچه و لكه های كثیف اتفاقی درحین كار را از بین می برد . یك مقدار بنزین در داخل ظرفی بریزید و كار را درون آن بیاندازید .چند دقیقه صبر كرده تا پارچه كاملاً بنزین را به خود بگیرد . سپس تمام قسمت هایی كه موم دار است را كاملاً بشوئید . پس از اتمام كار پارچه را درون ظرف آب انداخته و چند باركامل آب كشی كنید وبگذارید تا كامل خشك شود . كار قابل استفاده است .
طبقه بندی: چاپ(باتیک ، سیلک ،ترافارد،دستی )، آموزش چاپ(باتیک ، سیلک،ترافارد،دستی )،
برچسب ها: باتیک، آموزش،
[ دوشنبه 12 تیر 1391 ] [ 05:16 ب.ظ ] [ hoor o mahoor ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

هنر کلید فهم زندگی است . "اسکاروایلد"

دوستان عزیز با نظرات و پیشنهادات خود مارا در هرچه بهتر شدن یاری فرمائید .
دوستان عزیزی که مایل باشند می توانند آثار خودرا به ایمیل موسسه ارسال نمایند تا پس از بررسی به نام خودشان در وبلاگ قرار گیرد.متشکرم

*** جهت اطلاع از شرایط و نحوه ثبت نام به صفحه اصلی سایت مراجعه نمائید

آماده همکاری با کلیه موسسات ،شرکتها ،شرکتهای تبلیغاتی ،مهدکودکها و... ،اجرا دکوراسیون داخلی با گروهی پویا و مجرب

آدرس:کرج ،خ شهید بهستی، بعد از45 متری گلشهر، خ یازرگانی(ولیعصر)، خ نواب ، اولین ساختمان سمت راست ، ط2 ، واحد2

تلفن:34566576- 09368209973

hooromahoor@gmail.com

hoor_mahoor@yahoo.com
موضوعات
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
فروشگاه هنری چیچیلاس ساعت دیواری عکس طراحی صنعتی - طراحی صنعتی مقاله - مقاله خرید عینک آفتابی انواع ساعت کاسیو تبادل لینک خرید عینک آفتابی ریبن گن لاغری اصل تبادل لینک
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات